Epoksydowe i poliuretanowe posadzki żywiczne cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów. Wylewki żywiczne doskonale nadają się m.in. do wnętrz mieszkalnych, jak i obiektów użyteczności publicznej. Są trwałe, odporne na ścieranie, pękanie i inne uszkodzenia mechaniczne, estetyczne oraz łatwe do utrzymania w idealnej czystości. Posadzki żywiczne to modne, ekonomiczne i funkcjonalne rozwiązanie, które gwarantuje liczne korzyści. Wyjaśniamy, jak wykonać posadzkę żywiczną.

Podstawowe informacje o posadzkach żywicznych

Posadzki żywiczne występują w kilku rodzajach oraz cechują się określonymi właściwościami. Kluczowy jest nie tylko wybór odpowiedniej żywicy. Równie ważne jest właściwe wykonanie posadzki żywicznej, bo każdy z popełnionych błędów, odbija się na jej trwałości i wyglądzie. Samodzielne wykonanie posadzki żywicznej jest możliwe, jednak bywa bardzo trudne. Jeżeli chcemy cieszyć się piękną i funkcjonalną posadzką żywiczną w domu, mieszkaniu lub w firmie, najlepiej skorzystać z pomocy fachowców.

Wykonanie posadzki z żywicy krok po kroku 

Po pierwsze – odpowiednie przygotowanie podłoża

Posadzka żywiczna może zostać wykonana na nowym podłożu np. na wylewce betonowej oraz na materiałach wykończeniowych, jednak najlepiej oczyścić podłoże, pozbywając się starych płytek itp. Podłoże pod żywicę musi być równe, gładkie, bez pęknięć i innych ubytków. Jeżeli mamy do czynienia z ubytkami, trzeba je uzupełnić. Niewielkie nierówności wymagają jedynie przeszlifowania betonu. Bardzo ważne jest właściwe odpylenie podłogi przed wykonaniem posadzki żywicznej. Jeżeli decydujemy się na umycie podłogi przed nałożeniem żywicy w celu jej odtłuszczenia, musi ona dokładnie wyschnąć!

Po drugie: szczeliny dylatacyjne

Odpowiednio głębokie i w prawidłowy sposób wykonane szczeliny dylatacyjne są bardzo ważnym elementem każdej posadzki. Przed wylaniem żywicy trzeba je wypełnić np. grubym sznurkiem i odpowiednio zabezpieczyć. Często też zachodzi konieczność pogłębienia dylatacji.

Po trzecie: przygotowanie żywicy

Żywicę przygotowujemy zgodnie z zaleceniami producenta, mieszając składniki za pomocą mieszadła oraz wiertarki. Masę nakładamy wałkiem na wcześniej przygotowaną powierzchnię. Wykonanie posadzki żywicznej w garażu lub w piwnicy nie jest trudne. Chcąc z niej korzystać w przestrzeni mieszkalnej lub w firmie, trzeba zatrudnić fachowców, którzy wykonają posadzkę żywiczną w sposób profesjonalny.