Chcąc korzystać z modnych i funkcjonalnych wnętrz, warto dowiedzieć się więcej na temat właściwości i zastosowania mikrocementu. Ta nowoczesna zaprawa cieszy się obecnie ogromną popularnością. Dzięki mikrocementowi powstają posadzki i ściany, które cechują się wyjątkowymi walorami estetycznymi oraz funkcjonalnością. Wyjaśniamy, czym jest mikrocement oraz jak wykorzystać potencjał tego materiału wykończeniowego.

Co warto wiedzieć o mikrocemencie?

Mikrocement (mikrobeton) to nowoczesna zaprawa na bazie odpowiednio dobranego cementu. Dodatek do mieszanki stanowi wysokiej jakości żywica. To dzięki dodatkowi polimerów powierzchnie mogą być pokrywane jedynie 2-3 mm warstwą mikrocementu. To nie tylko oszczędność na materiale, ale także spore ułatwienie, bo pomimo niewielkiej warstwy mikrocementu posadzka zyskuje wyjątkową twardość oraz jest odporna na uszkodzenia mechaniczne m.in. zarysowania. Dzięki mikrocementowi możliwe jest uniknięcie nadmiernego podniesienia poziomu podłogi (zwłaszcza gdy decydujemy się na wykonanie posadzki na starych materiałach wykończeniowych) oraz nakładania grubej warstwy tynku na ścianę. Mikrocement to jeden z kilku stosowanych systemów milimetrowych, które sprawdzają się nie tylko na nowym podłożu, ale także nadają się do zastosowania m.in. na płytki, płytę OSB lub lastriko. Posadzki z mikrocementu są stosowane jako alternatywa dla betonu polerowanego w obiektach mało i średniopowierzchniowych.

Jakie zastosowania znajduje mikrocement?

Jak już zostało wspomniane, mikrocement jest stosowany przede wszystkim jako materiał wykończeniowy w przypadku ścian oraz podłóg. Zdarza się, że bywa także stosowany na sufitach. Doskonale sprawdza się w obiektach komercyjnych np. sklepach, restauracjach, barach, galeriach sztuki, biurach oraz w przestrzeni prywatnej domów i mieszkań. Staje się obowiązkowym elementem industrialnych i nowoczesnych aranżacji wnętrz, dopełniając wystrój i dodając mu „surowego” charakteru. Ze względu na właściwości mikrocementu może być stosowany także w dość problematycznych pomieszczeniach, w których panuje podwyższona wilgotność np. w kuchni oraz w łazience. Ściany i posadzki z mikrocementu prezentują się wyjątkowo efektownie oraz nie są problematyczne w czyszczeniu i pielęgnacji.