Coraz częściej decydujemy się na zastosowanie dość nietypowych materiałów wykończeniowych. Jednym z nich jest mikrocement, który bywa także nazywany mikrobetonem. Ściany oraz podłogi z mikrocementu prezentują się wyjątkowo efektownie, nadając wnętrzom wyjątkowy klimat. Wyjaśniamy, jak wykonać posadzkę z mikrocementu.

Czym jest mikrocement?

Mikrocement to wyjątkowa zaprawa, którą nakładamy na powierzchnię ścian i podłóg bardzo cienką warstwą. Posadzka z mikrocementu cechuje się wysoką twardością oraz elastycznością, co ma związek z zastosowaniem wyselekcjonowanego cementu oraz dodatków w postaci odpowiednio dobranych żywic. Powierzchnia mikrocementu dekoracyjnego może być matowa, satynowa lub błyszcząca.

Jak wykonać posadzkę z mikrocementu?

Dekoracyjne posadzki z mikrocementu stają się bardzo popularne. Dzięki nim nasza przestrzeń mieszkalna zyskuje nie tylko na funkcjonalności, ale także urzeka naturalnym i jedynie z pozoru surowym pięknem. Proces wykonania posadzki z mikrocementu jest dość skomplikowany, dlatego zalecamy, aby prace powierzyć ekspertom. Mikrocement może być zastosowany na wylewkę betonową oraz na istniejące i wymagające renowacji podłoże np. płytki ceramiczne. W przypadku wykonywania posadzki na starych materiałach wykończeniowych konieczne może być zastosowanie specjalnej siatki oraz mostka sczepnego.

Podłoże, na którym ma powstać posadzka z mikrocementu musi zostać odpowiednio oczyszczone, odpylone i zagruntowane. Następnie należy nałożyć pierwszą warstwę (1 mm) mikrocementu, która wymaga równego rozprowadzenia pacą. Po wyschnięciu trzeba ją przeszlifować, oczyścić z pyłu i nałożyć kolejną warstwę. Warstwą wykończeniową jest odpowiednio dobrany lakier poliuretanowy, który jest nakładany za pomocą wałka.

Choć wykonanie posadzki z mikrocementu może wydawać się banalnie proste, to w rzeczywistości wymaga nie tylko sporej wiedzy, ale także doświadczenia. Niezbędne są także odpowiednie narzędzia, które pozwolą zadbać nie tylko o idealną gładkość dekoracyjnej posadzki, ale także pomogą uniknąć późniejszych problemów z jej użytkowaniem.